Ticaret İl Müdürü Dalgalı: Muafiyet 31 Mart'da sona eriyor - Kırşehir Hakimiyet-Kırşehir Haber, Kırşehir Son Dakika HaberlerKırşehir Hakimiyet-Kırşehir Haber, Kırşehir Son Dakika Haberler

17 Mayıs 2022 - 10:59

Ticaret İl Müdürü Dalgalı: Muafiyet 31 Mart’da sona eriyor

Ticaret İl Müdürü Dalgalı: Muafiyet 31 Mart’da sona eriyor
Son Güncelleme :

29 Mart 2021 - 22:21

Ticaret İl Müdürü Dalgalı: Muafiyet 31 Mart’da sona eriyor

5 Haziran 2018 tarihinde yayınlanan bir yönetmelikle Emlak danışmanlığı ve emlak alım satımı yapan esnafa yetki belgesi zorunluluğu getirilmişti.

14 Ekim 2020 de aynı Yönetmelikte yapılan değişiklik ile de halihazırda emlak işi yapan esnafımıza yetki belgesi alabilmeleri için bir takım kolaylıklar tanınmıştır.

Buna göre, 5 haziran 2018 den önce emlakçılık işini yaptığını vergi kaydı veya esnaf odası kaydı ile belgeleyenler ve başvuru tarihine kadar bu işi yapmakta olanlar lise Mezuniyeti şartından muaf tutulacaktır. Bu durumdaki esnaflar 5 haziran 2018 tarihinden evvel milli eğitim müdürlüğüne bağlı halk eğitim merkezinden meslekleri ile ilgi eğitim sertifikası almışlar ise seviye 5 mesleki yeterlilik belgesi den de muaf tutulacaklardır.

14 Ekim 2020 tarihinden önce emlakçılık işi yaptığını vergi kayıt belgesi ile veya meslek odası kaydı ile belgeleyenler ve başvuru tarihi itibarı ile bu işle iştigal edenler mesleki deneyim şartından muaf tutulacaktır.

Yukarıda bahsedilen MUAFİYETLERDEN yararlanacak olan emlakçı esnaflarımızın ticaret bakanlığı taşınmaz ticareti sistemi üzerinden 31 mart 2021 tarihine kadar başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Aksi halde yetki belgesi almayan esnafın faaliyetine izin verilmeyecektir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.