Dünya Engelliler Gününde Vali Akın'a ziyaret - Kırşehir Haber, Kırşehir HakimiyetKırşehir Haber, Kırşehir Hakimiyet

13 Haziran 2021 - 08:18

Dünya Engelliler Gününde Vali Akın’a ziyaret

Dünya Engelliler Gününde Vali Akın’a ziyaret
Son Güncelleme :

04 Aralık 2020 - 12:01

Dünya Engelliler Gününde Valimize Ziyaret

Vali İbrahim Akın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle engelli kardeşlerimizi makamında ağırlayarak altyapılarını erişilebilir hale getiren kurum amirlerine Erişilebilirlik Belgesi verdi.

Vali İbrahim Akın, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, her yıl 3 Aralık gününün engelli kardeşlerimizin sorunlarına çözüm bulmak, hayat standartlarını yükseltmek ve toplumda bu konuda farkındalığı arttırmak amacıyla Dünya Engelliler Günü olarak kabul edildiğini söyledi.

Dünya Engelliler Günü vesilesiyle, engelli vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırmaya yönelik olarak yapılan iyileştirmelerin gözden geçirildiğini belirten Vali İbrahim Akın, “Son yıllarda ülkemizde engelli kardeşlerimizin istihdamına veya gündelik hayatta yaşadığı zorlukları aşmalarına yönelik önemli adımlar atıldı. Engellilerimizin kolay erişim sağlamaları için kamu kurum ve kuruluşlarında, cadde ve sokaklarda, toplu taşıma araçlarında engelli kardeşlerimizin rahat ulaşımının sağlanmasına yönelik gerekli tedbirler alınmaktadır. Tüm bu çalışmalar, engelli kardeşlerimizin hayatın içinde olmalarına yönelik adımlardır. 2020 Yılı, tüm kurum ve kuruluşlar tarafından yapılacak erişilebilirlik çalışmalarının planlı, programlı ve standartlara uygun bir şekilde yürütülmesi, uygulamalara hız verilmesi, bu alanda fiziksel, dijital ve zihinsel dönüşümün sağlanması ve erişilebilirlik kültürünün oluşturulması amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘Erişilebilirlik Yılı’ ilan edilmiştir. Bu çerçevede ilimizde çeşitli çalışmalar yürütüldü. Bu çalışmalar sonucunda birçok kamu kuruluşumuz eksikliklerini gidererek ‘Erişilebilirlik Belgesi’ almaya hak kazandı.” dedi.

Bugün sağlıklı görünen her bireyin engelli adayı olduğunu belirten Vali İbrahim Akın, “Bu nedenle, bütün vatandaşlarımızın kendisinin her an engelli olabileceğini varsayarak hareket etmesi gerekmektedir. Engelli vatandaşlarımıza fırsat verildiğinde spor, sanat gibi her alanda başarı yakaladıklarına şahit oluyoruz. Onlardan bu azim ve iradelerini bırakmamalarını, hayata dört elle sarılmalarını istiyoruz. Bu vesileyle, her zaman engelli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu ifade ediyorum.” dedi.

Vali İbrahim Akın, daha sonra Koronavirüs salgını nedeniyle ziyaretine gelemeyen Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan engelli kardeşlerimizle video konferans yöntemi ile görüştü.

Program, Sayın Valimizin engelli kardeşlerimizle sohbet etmesi ve kurumlarını erişilebilir hale getirerek belge almaya hak kazanan kurumların amirlerine ‘Erişilebilirlik Belgesi’ni vermesi ile sona erdi. 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.