“Peygamberimiz ve Çocuk” İsimli Panel Gerçekleşti - Kırşehir Haber, Kırşehir HakimiyetKırşehir Haber, Kırşehir Hakimiyet

31 Temmuz 2021 - 09:05

“Peygamberimiz ve Çocuk” İsimli Panel Gerçekleşti

“Peygamberimiz ve Çocuk” İsimli Panel Gerçekleşti
Son Güncelleme :

05 Kasım 2020 - 14:58

“Peygamberimiz ve Çocuk” İsimli Panel Gerçekleşti

Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi ile Kırşehir İl Müftülüğü ortaklığında Mevlid-i Nebi haftası etkinlikleri kapsamında “Peygamberimiz ve Çocuk” isimli panel gerçekleşti. 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşen moderatörlüğünü İslami İlimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hüseyin Kurt’un yaptığı panele konuşmacı olarak Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Yaman ve İslami İlimler Fakültesi öğretim elemanlarından Dr. Öğr. Üyesi Suzan Yıldırım katıldı.

 

AYDEP sistemimiz ve Youtube kanalımız üzerinden canlı verilen panelin moderatörlüğünü yapan İslami İlimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hüseyin Kurt, peygamber efendimizin hayatı ve çocuklarla olan ilişkisi hakkında bilgiler vererek çocuklar ile ilişkilerde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet Mustafa’yı (SAV) örnek almamız gerektiğini dile getirdi.

 

Dr. Öğr. Üyesi Suzan Yıldırım: “Peygamberimiz, Çocuklarla İlişkilerinde Onlara Güvenir ve Değer Verirdi”

Moderatör Doç. Dr. Hüseyin Kurt’un konuşmasının ardından İslami İlimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Suzan Yıldırım söz alarak “Sevgili Peygamberimiz ve Çocuk” konulu sunumunu yaptı. Yıldırım sunumunda, insan yaşamının çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık gibi belirli evrelerden geçtiğini söyleyerek insanın bedeni ve ruhi gelişiminde çocukluk evresinin oldukça önemli olduğunu vurguladı. Bireyde şahsiyet ve karakter oluşumunun çocukluk döneminde şekillendiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Suzan Yıldırım, çocukluğun aynı zamanda kendine özgü bir gelişim evresi olduğunu anlattı. Çocuğu güzel yetiştirmenin anne ve babaların görevi olduğunu kaydeden Yıldırım, çocuklarla ilişkilerde Peygamber Efendimizin örnek alınması gerektiğini vurguladı. “Peygamberimiz, çocuklarla ilişkilerinde onlara güvenir ve değer verirdi.” diyen Dr. Öğr. Üyesi Suzan Yıldırım, peygamberimiz ile çocuklar arasındaki ilişkinin aynı zamanda merhamet duygusu ile örüldüğünü de sözlerine ekledi.

 

İl Müftüsü Mehmet Yaman: “Peygamberimizin Çocuklar ile Olan İlişkisini Bizler de Örnek Almalıyız”

Dr. Öğr. Üyesi Suzan Yıldırım’ın sunumunun ardından Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Yaman söz aldı. Her yıl Mevlid-i Nebi haftası etkinlikleri kapsamında çok sayıda program gerçekleştirdiklerini belirten Yaman, bu yıl Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi ile böyle bir panel düzenlemiş olmaktan mutlu olduklarını kaydetti. Peygamberimizin her hal ve davranışının tüm Müslümanlar için örnek olması gerektiğini dile getiren İl Müftüsü Mehmet Yaman, peygamberimizin çocuklar ile olan ilişkisini bizlerin de örnek alması gerektiğini söyledi. Peygamber efendimizin çocuklar ile olan ilişkilerine dair kısa kısa örnek hikayeler anlatan Yaman, çocukları çağın şartlarına göre yetiştirmek ve onlara karşı merhametli olmak gerektiğini vurguladı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.