Kaya: Un fiyatlarına devletin müdahalesi şart - Kırşehir HakimiyetKırşehir Hakimiyet

SON DAKİKA

Gölete giren gencin cesedini AFAD buldu

3. SAYFA, Genel, GÜNDEM, KIRŞEHİR GÜNDEMİ

Müfit Göçen Yeniden İyi Parti İl Başkanı oldu

3. SAYFA, GÜNDEM, KIRŞEHİR GÜNDEMİ, SİYASET

Başkan Takan projelerini Milletvekili İlhan’a anlattı

BOZTEPE, Genel, GÜNDEM, KIRŞEHİR GÜNDEMİ, YAŞAM

Kaya: Un fiyatlarına devletin müdahalesi şart

Bu haber 21 Ağustos 2020 - 14:38 'de eklendi ve 1.589 views kez görüntülendi.

KIRŞEHİR KAHVECİLER, FIRINCILAR VE OTELCİLER ODASI BAŞKANI
DAVUT KAYA;
“UN FİYATLARINA DEVLET MÜDAHALESİ ŞART”

Kırşehir Kahveciler, Fırıncılar ve Otelciler Odası Başkanı Davut KAYA, fırıncı esnafının aşırı derecede artan maliyet kalemlerinden en önemlisi olan un fiyatlarına dikkat çekti ve “un fiyatlarına devletimiz müdahale etmeli” dedi

Başkan KAYA açıklamasında şu sözlere yer verdi.
Bilindiği gibi ülkemizde ekmek fiyatları Narh’a tabi. Yani Devletimiz tarafından belirlenmiş bir tarifeye göre satışı yapılmakta.
Ancak ne hikmetse,ekmeğin yapıldığı un, pişirildiği yakıt,maya, işçilik ve diğer tüm giderlerin hepsi serbest piyasa ve hiç bir fiyat denetimi mekanizmasına tabi değil.

Defalarca dile getirdiğimiz bir husus tekrar etmek istiyorum. Yukarıda saydığımız tüm girdilerimiz son beş yıl içinde yüzde 75 oranında artmıştır.
Buna rağmen ekmek fiyat artışı yapılmamıştır. Fırıncılık mesleği tüm meslek grupları arasında halkımızla doğrudan sürekli iletişimi olan nadir mesleklerden biridir.

Nitekim Pandemi sürecinde esnafımız kendi sağlığını hiçe sayarak vatandaşlarımızın kapılarına kadar ekmeklerini götürmüştür.

Yine bu pandemi sürecinde artan maliyetlermize rağmen ,Devletimizle milletimizle dayanışma adına süreç boyunca hiç bir talepte bulunmadık.

Geldiğimiz bu gün itibariye 80-90 tl ye alınan un 135-140 TL aralığında seyretmektedir. Ekmek Fiyat güncelleme talebimize olumlu cevap vermeyen Kurumlardan şimdi de biz talep ediyoruz.

UN FİYATLARINA ACİLEN DEVLETİMİZ MÜDAHALE ETMELİ”

Bu talebimizi, konuyla ilgili makamlara, yazılı olarakta iletmiş blunmaktayız. Bu gün itibariye bunun takipçisi olarak sürekli dile getirmeye devam edeceğiz.