20.Zooteni Bölüm Başkanları Toplantısı Üniversitemiz Ev Sahipliğinde yapıldı - Kırşehir Haber HakimiyetKırşehir Haber Hakimiyet

25 Ocak 2021 - 14:45

20.Zooteni Bölüm Başkanları Toplantısı Üniversitemiz Ev Sahipliğinde yapıldı

20.Zooteni Bölüm Başkanları Toplantısı Üniversitemiz Ev Sahipliğinde yapıldı
Son Güncelleme :

22 Nisan 2019 - 16:37

255 views

20.Zooteni Bölüm Başkanları Toplantısı Üniversitemiz Ev Sahipliğinde yapıldı

Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen ve 12 üniversitenin temsilcisinin katıldığı Zootekni Bölüm Başkanları Toplantısının yirmincisi bu yıl üniversitemiz ev sahipliğinde yapıldı.

Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi Şeyh Edebali Salonunda yapılan toplantıya Üniversitemiz Rektör Vekili ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kurt, Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Şahin ile Bursa Uludağ Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Yozgat Bozok Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi,  Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Kurt yaparak hayvansal üretim için Zooteknist Ziraat Mühendisi yetiştiren Zootekni Bölümlerinin önemli olduğunu vurguladı.

Gün boyu devam eden toplantıda Zootekni alanında eğitim, öğretim ve araştırmada yaşanan sorunlar ile çözüm önerileri üzerinde durularak lisans öğrencilerinin danışmanları aracılığıyla lisansüstü eğitimlerinde hem ALES ve hem de yabancı dil seviyelerinin geliştirilmeleri konusunda yönlendirilmeleri gerektiği özellikle belirtildi. Toplantıda Zootekni alanında araştırma yapan bilim insanlarının çiftlik ve deney hayvanlarının kullanımıyla ilgili mevcut etik kurul mevzuatının yeniden gözden geçirilmesi, araştırıcıların önündeki engellerin ortadan kaldırılmasına yönelik girişimlerde bulunulması, Zootekni Bölümü öğrencilerinin mesleki uygulama ve zorunlu yaz stajlarını tam teşekküllü hayvancılıkla ilgili kurum ve kuruluşlarda yapmalarına özen gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

Toplantı sonunda ise 21. Zootekni Bölüm Başkanları Toplantısının 2020 yılı Nisan ayında Bursa Uludağ Üniversitesi ev sahipliğindeZootekni Öğrenci Kongresi ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilmesi kararı alındı. 

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.