Köysüren: Döner sermaye dönmüyor - Kırşehir Haber HakimiyetKırşehir Haber Hakimiyet

21 Ocak 2021 - 05:23

Köysüren: Döner sermaye dönmüyor

Köysüren: Döner sermaye dönmüyor
Son Güncelleme :

23 Şubat 2019 - 14:05

566 views

Köysüren: Döner sermaye dönmüyor


Sağlıksen Kırşehir Şube Başkanı Cuma Köysüren, döner sermayade yaşanan sıkıntılarla ilgili basın açıklması yaptı.


Köysüren, şunları söyledi:


“Performans sisteminin mantığı çok çalışana çok ücret az çalışana az ücret ödemektir. Böylece doktorlar maksimum performans ile çalışmaya teşvik edilecekti. Teoride doğru gibi görünse de pratikte beklenen sonuç gerçekleşmemiştir. Farklı hastanede aynı hizmet puanını üretmiş doktorlar bile birbirinden çok farklı ücret almaktadır. Sağlık hizmetleri ve teknik hizmetler sınıfında çalışanlar için ise durum çok daha vahimdir. Zaten bu grup döner sermaye sistemi içinde bir anlam ifade etmemektedir. Az da çalışsalar, çok da çalışsalar AZ ücret almaktadırlar. Genel idari ve yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlar ise kötünün de kötüsü durumundalar.
Ne yaparlarsa yapsınlar, alacakları ücret değişmemektedir. Onlarında döner sermaye sistemi içerisinde hiçbir değeri yoktur.


MEVCUT PERFORMANS SİSTEMİ BÜYÜK BİR ALDATMACA DAN İBARETTİR


Doktorlar aldatılmaktadır. Kurumlar aldatılmaktadır… Hâsılı kelam tüm sağlık çalışanları aldatılmaktadır! Eğitimi aynı, unvanı aynı, hizmet yılı aynı ve hizmeti aynı olan
çalışanların birbirinden farklı ücret almaları haksızlıktır! Bu yapılanlar emek hırsızlığından başka bir şey değildir!!! Bu durum sadece sağlık bakanlığına has bir durumdur.
Tüm bakanlıklarda aynı unvanda olanlar ve aynı hizmeti verenler eşit
ücret alırken sağlık bakanlığında farklı ücret almaktadırlar. Eşitler arasında bile adaleti sağlayamayan bir sistem içerisinde çalışanların çalışma barışından söz etmek mümkün değildir!!! Buradan tüm ilgililere sesleniyoruz … Çalışanın hakkını teri kurumadan ödeyiniz diyen bir peygamberin ümmeti olarak çalışan terinin hakkını alamamaktadır.
Bu durumu düzeltmek için döner sermaye ödemelerine KAMBUR olan sabit ek
ödemeler bir an önce Genel Bütçeye alınmalı ve Döner sermaye sisteminde
hakkaniyetli bir değişikliğe gidilmelidir…

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.