Kendirli: “Engellilerimiz bu toplumun vazgeçilmez bir parçası, onlara hayata katılımını sağlamak, hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atmak hepimizin görevidir” - Kırşehir Haber HakimiyetKırşehir Haber Hakimiyet

16 Ocak 2021 - 06:10

Kendirli: “Engellilerimiz bu toplumun vazgeçilmez bir parçası, onlara hayata katılımını sağlamak, hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atmak hepimizin görevidir”

Kendirli: “Engellilerimiz bu toplumun vazgeçilmez bir parçası, onlara hayata katılımını sağlamak, hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atmak hepimizin görevidir”
Son Güncelleme :

30 Kasım 2018 - 14:14

73 views

Kendirli: “Engellilerimiz bu toplumun vazgeçilmez bir parçası, onlara hayata katılımını sağlamak, hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atmak hepimizin görevidir”

Ak Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, 3 Aralık Dünya Engelliler Günüğ nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Kendirli, açıklamasında, “Engellilerin sosyal ve ekonomik hayata katılımı gelişmiş toplumların en önemli göstergelerinden birisidir” dedi.
Kendirli, şöyle devam etti:
3 Aralık, Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının ‘tam ve diğer insanlara eşit ölçüde’ sağlanması amacıyla ‘Uluslararası EngellilerGünü’ olarak kabul etmiştir. Engellilerin sosyal ve ekonomik hayata katılımı gelişmiş toplumların en önemli göstergelerinden birisidir.Toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olan engellilerimizin toplumla bütünleşmelerinin ve hayatın her alanında aktif rol üstlenmelerinin sağlanması, onlara sunulan hizmetlerin erişilebilir olması temel bir insan hakkıdır. Bu nedenle engelli vatandaşlarımız toplumumuzun ayrılmaz bir parçasıdır. Engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur.

AK Parti olarak bizler, engellilerimizin sorunlarına ilişkin her zaman “yardım” değil, “hak” temelli bir anlayışı benimsedik. Engeli olan vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek, engelli kardeşlerimizin toplumla bütünleşmelerini, işgücüne katılmalarını, huzur ve refahlarının artmasını sağlamak için özveriyle çalışmakla beraber, iktidara geldiğimiz ilk günden bu yana engellilere “pozitif ayrımcılık” ilkesiyle yaklaştık. Özellikle 2005 yılında çıkardığımız Engelliler Kanunu bu alanda çığır açmıştır. Bu kanunla eğitimden bakım hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine kadar engellileri ilgilendiren pek çok iyileştirme gerçekleştirdik. Engellilerin sosyal hizmetlere erişimine mani olan bürokratik engellerin kaldırılması, engelli vatandaşlarımıza ilk defa evde bakım ve evde sağlık hizmetlerinin sunulması, engellilerin eğitimde fırsat eşitliğine kavuşması gibi hizmetler, bu yöndeki çalışmalarımızın yalnızca bir kısmıdır.

Bizim ana düsturumuz şudur “Yaratılanı sev Yaradan’dan ötürü”. Sonuçta hepimiz birer engelli adayıyız, engellilerimiz bu toplumun vaz geçilmez bir parçası, onlara hayata katılımını sağlamak, hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atmak hepimizin görevi, AK Parti, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da kurucu Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, milletimizden aldığımız güç ile milletimizin ihtiyaç duyduğu bu alanlarda çalışmalarımıza devam edecektir.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.